90.5k views
2 votes
A ball is moving up an inclined plane, when it's velocity changes from 15m/s to 7m/s in 3 seconds . What is the acceleration.​

User Thibauts
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Step-by-step explanation:


a = (change \: in \: velocity)/(change \: in \: time)


a = (v - u)/(t)


v = 7 {ms}^( - 1)


u = 15 {ms}^( - 1)


t = 3 \: seconds


a = (7 - 15)/(3)


a = ( - 8)/(3)


a = - 2.67 \: {ms}^( - 2)

User Hmmm
by
6.9k points