13.4k views
2 votes
On January 1, the Elias Corporation issued 10% bonds with a face value of $113,000. The bonds are sold for $110,740. The bonds pay interest semiannually on June 30 and December 31 and the maturity date is December 31, ten years from now. Elias records straight-line amortization of the bond discount. The bond interest expense for the year ended December 31 of the first year is.

1 Answer

2 votes

Answer:

The bond interest expense for the year ended December 31, of the first year is $5,650

Step-by-step explanation:

We will need to calculate the total annual interest expense on the bond which we are given as 10% of the face value. We will then divide the total interest on the bond by 2 because the pays semi-annual interest.

Total interest expense on the bond will therefore be ; 10% × $113,000

= $11,300

Semi-annual interest expense will now be ;

= $11,300/2

= $5,650

User Imderek
by
6.8k points