Answer:
The speed of the rock when it strikes the ground is 34.55 m/s
Step-by-step explanation:
Given;
height of the building, h = 15 m
initial velocity of the rock, V₀ = 30 m/s
angle of projection, θ = 33°
The velocity of the rock before it strikes the ground, can be calculated from vertical component of the velocity and horizontal component of the velocity.
Vertical component of the velocity,


Horizontal component of the velocity,


The velocity of the rock when it strikes the ground, V

Therefore, the speed of the rock when it strikes the ground is 34.55 m/s