Answer:
Step-by-step explanation:
output worker Mat LC OH MC TC MFP
Week 1 25,000 7 460 3360 5040 2760 11160 2.24
Week 2 30000 6 480 2880 4320 2880 10080 2.98
Week 3 33,000 6 490 2880 4320 2940 10,140 3.25
Week 4 36,000 9 480 4320 6480 2880 13,680 2.63
Week 3 has the least productivity
Calculation
Labor cost Total Cost
Week 1 =40*12*7=3360 3360+5040+2760 = 11,160
Week 2 - 40*12*6 - 2880 2,880+4,320 +2880= 10,080
Week 3 = 40*12*6 = 2,880 2,880+4,320+2,940 =10,140
Week 4 = 40*12*9 =4,320 4,320+6,480+2,880 =13,680
Overhead Multifactor productivity
Week 1 = 3360*1.5 =5,040 25,000/11160 = 2.24
Week 2 = 2880*1.5 = 4,320 30,000/10,080= 2.98
Week 3 = 2880*1.5 = 4,320 33,000/10140 =3.25
Week 4= 4320*1.5 =6,480 36,000/13,680 =2.63
Material cost
Week 1 = 460*6 = 2,760
Week 2 = 480*6 = 2,880
Week 3 = 490*6= 2,940
week 4 = 480*6 = 2,880