175k views
4 votes
Create a program that compares the unit prices for two sizes of laundry detergent sold at a grocery store.

User Alex Falke
by
5.5k points

1 Answer

6 votes

Complete Question:

Create a program that compares the unit prices for two sizes of laundry detergent sold at a grocery store. Console Price Comparison Price of 64 oz size: 5.99 Price of 32 oz size: 3.50 Price per oz (64 oz): 0.09 Price per oz (32 oz): 0.11

Using Python

Answer:

This program does not make use of comments (See explanation section)

price64 = float(input("Price of 64 oz size: "))

price32 = float(input("Price of 32 oz size: "))

unit64 = price64/64

unit32 = price32/32

print("Unit price of 64 oz size: ", round(unit64,2))

print("Unit price of 32 oz size: ", round(unit32,2))

if unit64>unit32:

print("Unit price of 64 oz is greater" )

else:

print("Unit price of 32 oz is greater" )

Step-by-step explanation:

This line prompts the user for the price of 64 oz size

price64 = float(input("Price of 64 oz size: "))

This line prompts the user for the price of 32 oz size

price32 = float(input("Price of 32 oz size: "))

This line calculates the unit price of 64 oz size

unit64 = price64/64

This line calculates the unit price of 32 oz size

unit32 = price32/32

This next two lines print the unit prices of both sizes

print("Unit price of 64 oz size: ", round(unit64,2))

print("Unit price of 32 oz size: ", round(unit32,2))

The next line compares the unit prices of both sizes

if unit64>unit32:

This line is executed if the unit price of 64 oz is greater than 32 oz

print("Unit price of 64 oz is greater" )

else:

This line is executed, if otherwise

print("Unit price of 32 oz is greater" )

User Qdjm
by
4.7k points