119k views
5 votes
Please help me answer this

Please help me answer this-example-1

1 Answer

7 votes

Answer:

Train was late by 13 minutes.

Explanation:

Time train took to travel = 290 miles / 50 mph

= 5.8 h

= 5h 48 min.

Time train left = 10:10 am

Time of arrival

= 10:10 + 5:48

= 15:58 pm

= 3:58 pm

Scheduled time of arrival

= 3:45 pm

Train arrived late by

3:58 - 3:45

= 0:13

= 13 minutes.

User Nicholas White
by
7.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.