Answer:
the cutting speed that must be used to meet this machining time requirement is 125.66 m/min
the material removal rate for this operation is

Step-by-step explanation:
Given that:
Time = 5mins
Length of the cylindrical workpiece = 400 mm = 0.4 m
Diameter of the cylindrical workpiece = 150 mm = 0.15 m
Feed value = 0.30 mm/rev =
m/rev
Depth of cut = 4.0
what cutting speed must be used to meet this machining time requirement?
The cutting speed can be estimated by using the formula:

where;
= time
Diameter
L = length
v = cutting speed
F = Feed value
Making v the subject; we have:


v = 125.66 m/min
Hence; the cutting speed that must be used to meet this machining time requirement is 125.66 m/min
Also calculate the material removal rate for this operation in cubic mm/seconds.
The material removal rate
for this operation is :

where ;
v = 125.66 m/min
to mm/sec : we have.
= ((125.66 × 1000 )/60 ) mm/sec
= (125660/60) mm/sec
= 2094.33 mm/sec
F = 0.30 mm/rev
d = depth of the cut = 4.0 mm

