124k views
0 votes
Kamilah noticed that three different-sized boxes of the same cookies were on sale at a grocery store. The 425 g box was on sale for $4, the 740 g box was on sale for $6, and the 950 g box was on sale for $8. Which box of cookies was the best buy?

User Kraal
by
6.9k points

2 Answers

5 votes

Answer: 740 g at $6 was the best buy

Explanation:

Lets work out the price per gram,

1) 425g at $4 = 0.425/4 = 0.10625 g

2) 740g at $6 = 0.740/6 = 0.12333 g

3) 950g at $8 = 0.950/8 = 0.11875 g

User EastOfJupiter
by
7.6k points
4 votes

Answer:

740g for $6

Explanation:

The 425g Box gives 106.25g per 1$ (425/4)

The 740g Box gives 123.33g per 1$ (740/6)

The 950g Box gives 118.75g per 1$ (950/8)

Therefore he 740g box gives the best deal

User RadoAngelov
by
6.7k points