4.1k views
4 votes
Need Help

*Show Work*​

Need Help *Show Work*​-example-1
User Ivantod
by
5.6k points

1 Answer

3 votes

The correct answer is $216

Step-by-step explanation:

The chart shows the price users need to pay for visiting the museum or riding on the train. This includes a difference in price between adults and students. However, as the club includes only students (27 students) the price that should be considered are $3 for visiting the museum and $5 for the train ride. Additionally, you can know the total the student spend if you multiply the prices by the total number of students.

27 (number of students) x $3 (price for visiting the museum) = $81 (total for visiting the museum)

27 (number of students) x $5 (price for the train ride) = $135 (total for the train ride)

Additionally, you will need to add both results to know the total: $81 + $135 = $216

You can also get the same result if you consider each student will spend $8 (price for visiting the museum and for the train ride) and then multiply this by the number of students ($8 x 27 = $216)

User MikMik
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.