Answer:
6 m/s²
Step-by-step explanation:
Since no net force acts on the box when the velocity is constant, impulse J = Ft = m(v - u) and where F = force acting on box in 0.2 s = 18.0 N, t = time = 0.20 s, u = initial velocity of box = 0.10 m/s, v = final velocity of box = ? and m = mass of box = 3.0 kg
So, Ft = m(v - u)
Since v is unknown, we make v subject of the formula. So,
v - u = Ft/m
v = Ft/m + u
= 18.0 N × 0.2 s/3.0 kg + 0.10 m/s
= 3.6 Ns/3.0 kg + 0.10 m/s
= 1.2 m/s + 0.10 m/s
= 1.3 m/s
Since v = 1.3 m/s, the acceleration,a of the box produced by the resultant force is
a = (v - u)/t
= (1.3 m/s - 0.10 m/s)/0.2 s
= 1.2 m/s ÷ 0.2 s
= 6 m/s²
So, the acceleration produced by the resultant force is 6 m/s²