160k views
5 votes
A force of 50 n acts on abody of mass 5 kg .calculate the acceleration produced​

User Cwap
by
7.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

a = 10 m/s²

Step-by-step explanation:

Given:

Force = F = 50 N

Mass = m = 5 kg

Required:

Acceleration = a = ?

Formula:

F = ma

Solution:

Rearranging the formula for a

=> a = F/m

=> a = 50/5

=> a = 10 m/s²

User Referscus
by
7.5k points