98.7k views
24 votes
Three friends go shopping together and buy the same kind of rice.

Placido buys 2 pounds and pays $4.50. Sophia buys 3 lb and pays $6.75.
Roger buys 4 lb and pays $9.00.
Identify the graph and unit price that represent the cost of the rice.

2 Answers

5 votes

Answer:

1 pound of rice is $2.25. Counting up the graph, - 2, 4, 6, 8, 10.

Explanation:

You didn't add the picture so this is how I explained it.

User Josh Metcalfe
by
8.0k points
10 votes
1 pound is $2.25 as 4.50/2 equals 2.25
User Laurence Mommers
by
8.9k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories