214k views
0 votes
To fill up a car with 16 gallons cost $30.24. Which of the following is an equation that determines the

cost c for g gallons of gas?

2 Answers

3 votes

Answer:

30.24/16= $1.89 per gallon = c/g

Explanation:

c = $30.24

g = 16

Divide c/g

User Techraf
by
8.3k points
5 votes

Answer:

g gallon = $1.89 g

Explanation:

Gallon = g

16 gallons = 16 g

Cost = $30.24

So,

16 gallons = $30.24

1 gallon = $30.24/16

1 gallon = $1.89

g gallon = $1.89 g

User Sam Farmer
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories