Answer:
Given that
speed u=4*10^6 m/s
electric field E=4*10^3 N/c
distance b/w the plates d=2 cm
basing on the concept of the electrostatices
now we find the acceleration b/w the plates to find the horizontal distance traveled by the electron when it hits the plate.
acceleration a=qE/m=
=
m/s
now we find the horizontal distance traveled by electrons hit the plates
horizontal distance
![X=u[2y/a]^(1/2)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/physics/high-school/1a58lymk43pqwapqpognueviyjqtmq18gi.png)
=
![4*10^6[2*2*10^(-2)/7*10^(14)]^(1/2)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/physics/high-school/hl4vh410d53n210bzm1ifzxmlw4p3y6syp.png)
=
= 3 cm