61.4k views
4 votes
43) An annuity is set up that will pay $1500 per year for ten years. What is the present value (PV) of this annuity given that the discount rate is 9%? A) $5776 B) $9626 C) $11,551 D) $13,476

1 Answer

2 votes

Answer:

PV= $9,626.49

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Cash flow= $1,500

Interest rate= 9%

Number of years= 10

First, we will determine the future value, using the following formulas:

FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i

A= cash flow

FV= {1,500*[(1.09^10) - 1]} / 0.09

FV= $22,789.395

Now, the present value:

PV=FV/(1+i)^n

PV= 22,789.395/(1.09^10)

PV= $9,626.49

User Ejang
by
7.0k points