145k views
4 votes
What is the length of the shadow cast on the vertical screen by your 10.0 cm hand if it is held at an angle of θ=30.0∘ above horizontal? Express your answer in centimeters to three significant figures. View Available Hint(s)

1 Answer

4 votes

Answer:

The length is
D = 5 \ cm

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The length of the hand is
l = 10.0 \ cm

The angle at the hand is held is
\theta = 30 ^o

Generally resolving the length the length of the hand to it vertical component we obtain that the length of the shadow on the vertical wall is mathematically evaluated as


D = l * sin(\theta )

substituting values


D = 10 * sin (30)


D = 5 \ cm

User Dudnikof
by
6.4k points