34.3k views
3 votes
You can buy jars of the same jam in two sizes. Large Jar: 440g for £1.54 Small Jar: 340g for £1.26 By considering the price per gram, work out which jar is the best value for money. Working must be shown <3

1 Answer

3 votes

Answer:

440 grams for 1.54 is the better value

Explanation:

Take the price and divide by the number of grams

1.54 / 440 =.0035 per gram

1.26 / 340 =.003705882 per gram

User Edwidge
by
5.2k points