126k views
5 votes
A small ferryboat is 4.70 m wide and 6.10 m long. When a loaded truck pulls onto it, the boat sinks an additional 5.00 cm into the river. What is the weight of the truck

User Ulises
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

M = 1433.5 kg

Step-by-step explanation:

This exercise is solved using the Archimedean principle, which states that the hydrostatic thrust is equal to the weight of the desalinated liquid,

B = ρ g V

with the weight of the truck it is in equilibrium with the push, we use Newton's equilibrium condition

Σ F = 0

B-W = 0

B = W

body weight

W = M g

the volume is

V = l to h

rho_liquid g (l to h) = M g

M = rho_liquid l a h

we calculate

M = 1000 4.7 6.10 0.05

M = 1433.5 kg

User Hossam Mourad
by
6.1k points