150k views
3 votes
The cost of bananas is proportional to their weight. A bunch of bananas weighing 20 ounces costs $1.60. What is the unit rate for bananas?

2 Answers

2 votes

Answer:

ok ill get to it

Explanation:

User Kezia
by
5.2k points
4 votes

Answer:

$1.6/20= 0.08

Explanation:

To calculate unit rates, we simply divide the two numbers in the fraction. The resulting decimal form is the unit rate.

User Todd Price
by
4.7k points