65.1k views
5 votes
A 7-cup carton of ice cream cost $5.60. What is the price per fluid ounce?

A 7-cup carton of ice cream cost $5.60. What is the price per fluid ounce?-example-1
User Lini Sax
by
4.6k points

2 Answers

2 votes
The answer is 50 cents per fluid ounce and There is no option it so yeah 7 cups it’s 56 fluid ounces
User Hikmat Khan
by
4.4k points
6 votes

Answer:

0.10/ fluid ounce

Explanation:

To find the price per fluid ounce, we must divide the price by the number of fluid ounces.

price/fluid ounces

First, let's convert cups to fluid ounces.

There are 8 fluid ounces in every 1 cup.

Therefore, we can multiply 7 (cups) by 8 (fluid ounces).

7*8=56

There are 56 fluid ounces in 7 cups.

Now we know that there are 56 fluid ounces. We also know the price is $5.60.

price/ fluid ounces

price= 5.60

fluid ounces= 56

$5.60/56 fl oz

$0.10 / fl oz

It costs $0.10 per fluid ounce.

User Tiffon
by
4.4k points