Answer:
We first of calculate the total amount of sales which is due to the product line as a result of the new product line set at the product it hopes to sell which is twenty-four million, seven hundred and twenty-seven thousand five hundred dollars each. The result is $679, 250,000. Increased car sales equals $350,450,000. Sales decrease is put at $125,970,000. Thus, annual net sale for the new portable camper is put at $903,730,000.
Step-by-step explanation:
We calculate the total number of sales which is due to the product line
Thus Sales= Camper units hope to sell*Cost per year of each
Sales= 2400*$27500= $679250000
We hence calculate the increased car sales recorded as a result of the new product line
Increased car sales observed = Boost per year* Cost per year
Increased car sales observed = 4300*$81500= $350450000
To calculate reduced sales of luxury motor coaches we hence say:
Reduced sales= Reduced sales unit per year* Cost of luxury motor coaches
Reduced sales= 1020*123500= $125970000
To calculate the annual sales for the new camper we hence say:
Annual sales = Sales+Increased car sales observed-Reduced sales
Annual sales= $679250000+$350450000-$125970000=$903730000.