Answer:
a. 105
b. For machining $130
For assembly $50
Explanation:
a. The computation of the company's current plant-wide overhead rate is shown below:-
Current plant-wide overhead rate = Total manufacturing overhead ÷ Total direct labor hours
= $1,050,000 ÷ 10,000
= 105
b. The computation of refined departmental overhead rates is shown below:-
Departmental overhead cost = Overhead cost of department ÷ Cost driver of department
For machining
= $650,000 ÷ 5,000
= $130
For Assembly
= $400,000 ÷ 8,000
= $50