Question:
In an engine, a piston oscillates with simple harmonic motion so that its position varies according to the expression, x = 8.00 cos (5t + π / 8) where x is in centimeters and t is in seconds. (a) At t = 0, find the position of the piston. cm (b) At t = 0, find velocity of the piston. cm/s (c) At t = 0, find acceleration of the piston. cm/s2 (d) Find the period and amplitude of the motion. period s amplitude cm
Answer:
(a) 7.392cm
(b) -15.32 cm/s
(c) -184cm/s²
(d) 0.4πs and 8.00cm
Step-by-step explanation:
The general equation of a simple harmonic motion (SHM) is given by;
x(t) = A cos (wt + Φ) --------------(i)
Where;
x(t) = position of the body at a given time t
A = amplitude or maximum displacement during oscillation
w = angular velocity
t = time
Φ = phase constant.
Given from question:
x(t) = 8.00 cos (5t + π / 8) ---------------(ii)
(a) At time t = 0;
The position, x(t), of the body (piston) is given by substituting the value of t = 0 into equation (ii) as follows;
x(0) = 8.00 cos (5(0) + π / 8)
x(0) = 8.00 cos (π /8)
x(0) = 8.00 x 0.924
x(0) = 7.392 cm
Therefore, the position of the piston at time t = 0 is 7.392cm
(b) To get the velocity, v(t), of the piston at t = 0, first differentiate equation (ii) with respect to t as follows;
v(t) =

v(t) =

v(t) = 8 (-5 sin (5t + π / 8))
v(t) = -40sin(5t + π / 8) --------------------(iii)
Now, substitute t=0 into the equation as follows;
v(0) = -40 sin(5(0) + π / 8)
v(0) = -40 sin(π / 8)
v(0) = -40 x 0.383
v(0) = -15.32 cm/s
Therefore, the velocity of the piston at time t = 0 is -15.32 cm/s
(c) To find the acceleration a(t) of the piston at t = 0, first differentiate equation (iii), which is the velocity equation, with respect to t as follows;
a(t) =

a(t) =

a(t) = -200 cos (5t + π / 8)
Now, substitute t = 0 into the equation as follows;
a(0) = -200 cos (5(0) + π / 8)
a(0) = -200 cos (π / 8)
a(0) = -200 x 0.924
a(0) = -184.8 cm/s²
Therefore, the acceleration of the piston at time t = 0 is -184cm/s²
(d) To find the period, T, first, let's compare equations (i) and (ii) as follows;
x(t) = A cos (wt + Φ) --------------(i)
x(t) = 8.00 cos (5t + π / 8) ---------------(ii)
From these equations it can be deduced that;
Amplitude, A = 8.00cm
Angular velocity, w = 5 rads/s
But;
w =
[Where T = period of oscillation]
=> T =

=> T =

=> T = 0.4π s
Therefore, the period and amplitude of the piston's motion are respectively 0.4πs and 8.00cm