106k views
4 votes
A car is driving at 100 kilometers per hour. How far, in meters, does it travel in 3 seconds?

1 Answer

4 votes

Answer:

The car travels 83 1/3 meters in 3 seconds.

Explanation:

Speed of car = 100 KM/ hour

1 km= 1000m

1 hour = 3600 seconds

Lets find speed of car in Meters/second

speed of car in m/sec = 100*1000 m/3600 second

here we have taken 1000 for km and 3600 for hour

speed of car in m/sec = 100*1000 m/3600 second = 500/18 m/second

speed of car in m/sec = 250/9 m per sec

We know that

distance = speed*time

speed = 250/9 m per sec

time =3 second

distance = 250/9 * 3 meters = 250/3 meters = 83 1/3 meters.

Thus, car travels 83 1/3 meters in 3 seconds.

User Priyanka Chaudhary
by
6.9k points