Answer:
1.115cm
Step-by-step explanation:
For a given mirror (concave or convex), the focal length (f) is related to its radius of curvature (R) by the following;
f =
----------------(i)
Now, from the question;
R = 2.23cm
To get the focal length, substitute the value of R = 2.23cm into equation (i) as follows;
f =

f = 1.115cm
Therefore, the focal length of the mirror is 1.115cm