119k views
1 vote
The play director spent 190190190190 hours preparing for a play. That time included attending 35353535 rehearsals that took varying amounts of time and spending 933493 \dfrac{3}{4}9343​93, start fraction, 3, divided by, 4, end fraction hours on other responsibilities related to the play. What question does the equation 35x+9334=19035x+93\dfrac{3}{4}=19035x+9343​=19035, x, plus, 93, start fraction, 3, divided by, 4, end fraction, equals, 190 help answer?

User JamMaster
by
7.3k points

2 Answers

2 votes

Final answer:

The equation 35x + 93 3/4 = 190 calculates the average number of hours per rehearsal by allocating the remaining time after other responsibilities to the rehearsals and dividing it by the number of rehearsals.

Step-by-step explanation:

The equation 35x + 93\frac{3}{4} = 190 is structured to determine the average length of the 35 rehearsals. The director spent a total of 190 hours preparing for the play, out of which 93\frac{3}{4} hours were spent on other responsibilities. By subtracting these hours from the total, we are left with the time spent specifically on rehearsals. The variable 'x' represents the average number of hours per rehearsal. To find 'x,' which is the average rehearsal time, you would subtract 93\frac{3}{4} hours from 190 and then divide the result by 35.

User Jignesh Rajput
by
7.1k points
3 votes

Answer:

The equation above represents the total time the play director spent preparing for a play.

Step-by-step explanation:

The time spent by the play director for preparing for a play is, 190 hours.

Of these 190 hours, the director spent varying amounts of time attending 35 rehearsals for the play.

Let the varying amounts of time be denoted by, x.

The director also spent 3/4th of an hour, i.e. 45 minutes, on other responsibilities related to the play.

The equation provided is:


35x+(3)/(4)=190

The equation above represents the total time the play director spent preparing for a play.

User IBug
by
6.7k points