94.9k views
5 votes
the temperature of 550g of water is changed from 20.8°C to 25.3°C. How much heat did this sample absorb? ​

1 Answer

2 votes

Answer: 10,370.25J

Step-by-step explanation:

Given the following :

Mass of water = 550g

T1 = 20.8°C

T2 = 25.3°C

Temperature change = (T2 - T1) = (25.3 - 20.8)°C = 4.5°C

Specific heat capacity of water = 4.19Jg^-1C^-1

Recall:

Q = mc∆T

Where ∆T = temperature change, Q = quantity of heat c = specific heat capacity of water, m = mass of water in gram

Q = 550 × 4.19 × 4.5

Q = 10,370.25J

User Jamielynn
by
6.7k points