111k views
4 votes
Question 7

<
>
The store is selling lemons at $0.43 each. Each lemon yields about 2 tablespoons of juice. How much
will it cost to buy enough lemons to make four 9-inch lemon pies, each requiring half a cup of lemon
juice?

User Prentis
by
6.7k points

2 Answers

2 votes

Answer: $ 6.88

Explanation:

In one cup there is 16 tablespoons.

each lemon costs .43 and gives 2 tablespoons

Half a cup would give us 8 tablespoons = 4 lemons at the cost of 1.72

1.72 times 4 pies

Making the whole thing of 4 pies cost 6.88

Giving us the answer of 6.88.

(correct me if i'm wrong)

User Marshalllaw
by
6.0k points
7 votes

Answer:

$6.88

Explanation:

16Tbs. =1 cup,

4 pies =2 cups of lemon juice, so you need 32 Tbs. of lemon juice

32/2=16

16*0.43=$6.88

User YGL
by
7.0k points