224k views
0 votes
A 15-m rope is pulled taut with a tension of 140 N. It takes 0.545 s for a wave to propagate along the rope. What is the mass of the rope

User Spiffytech
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Mass of the rope = 2.8 kg

Step-by-step explanation:

The speed of waves travelling through a rope with linear density (μ) and under tension T is given as v = √(T/μ)

The speed of waves in the rope is also calculated as

v = (d/t)

d = L = length of the rope = 15 m

t = time taken for the wave to move through the rope = 0.545 s

Speed = v = (15/0.545) = 27.523 m/s

Speed = v = √(T/μ)

T = tension in the rope = 140 N

μ = linear density = ?

27.523 = √(140/μ)

27.523² = (140/μ)

(140/μ) = 757.512

μ = (140/757.512) = 0.1848155556 = 0.1848 kg/m

Linear density = μ = (m/L)

m = mass of the rope = ?

L = length of the rope = 15 m

0.1848 = (m/15)

m = 0.1848 × 15 = 2.77 kg = 2.8 kg to 1 d.p.

Hope this Helps!!!

User David Bakare
by
7.3k points