70.2k views
5 votes
A motorcycle has a constant acceleration of 3.49 m/s2. Both the velocity and acceleration of the motorcycle point in the same direction. How much time is required for the motorcycle to change its speed from (a)29.0 to 39.0 m/s, and (b)59.0 to 69.0 m/s?

1 Answer

5 votes

Answer:

(a)2.865 s

(b)2.865 s

Step-by-step explanation:

We are given that

Acceleration,a=
3.49 m/s^2

a.Initial speed,u=29 m/s

Final speed,v=39 m/s

We know that


t=(v-u)/(a)

Using the formula


t=(39-29)/(3.49)=2.865 s

b.Initial speed,u=59 m/s

Final speed,v=69 m/s

Again using the formula


t=(69-59)/(3.49)=2.865 s

User Christoph R
by
7.4k points