126k views
8 votes
If a phone cost $224 what would it cost if there was a 7% sales tax.

1 Answer

7 votes

Answer:

$239.68

Explanation:

Given

  • Cost = $224
  • Sales Tax = 7%

Solving

  • Cost w/ Tax = Cost (1 + Tax)
  • Cost w/ Tax = 224 (1 + 0.07)
  • Cost w/ Tax = 224 * 1.07
  • Cost w/ Tax = $239.68
User Arcyqwerty
by
6.4k points