Answer: $4,500
Step-by-step explanation:
Equipment was purchased for $76,000.
It has an estimated useful life of 8 years.
It will be sold for $4,000 after these 8 years so that is the salvage value.
With these figures depreciation per annum is calculated with the following formula;

=

= $9,000
The Equipment was purchased on July 1, Year 1. In Year 1 therefore it will only be in use for half the year and this is what it should b depreciated in light of.
Semi-annual Depreciation = 9,000/2
= $4,500