Answer:
d) 38.4 days
Step-by-step explanation:
Accounts receivable = 801,000 + 901,000 = 1,702,000
Average Account receivables = 1,702,000 / 2 = 851,000
Net credit sales = $8,049,000 / 851,000 = 9.5
The average collection period of the receivables in terms of days = 365 days / 9.5 =38.4 days
Accounts receivable days = 38.4 days