Answer:
$42 for 8 tickets
Explanation:
To tell which is the better deal you need to find out how much each ticket costs per scenario
$18 for 3 tickets you will need to do 18/3 which will give you $6 a ticket
$42 for 8 tickets you will need to do 42/8 which will give you $5.25 a ticket
$42 option is cheaper per ticket so it is therefore the better option.