43.9k views
4 votes
4 loaves of bread are bought for $2.75 each and 9 lb of meat are bought a total of $57.35 is spent what is the price per pound of the meat.

User Tolure
by
5.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The meat costs $5.15 per pound.

Explanation:

Let's calculate the total cost for the bread.

4×2.75=$11

Now that we have the price of the bread loaves, we now remove it from the total amount spent.

$57.35-$11=$46.35

In order to find the price per pound, we must divide 46.35 by 9.

46.35÷9=$5.15 per pound

Therefore, our answer is "The meat costs $5.15 per pound."

Hope it helps! (i make things so complicated-)

User Murven
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.