Answer:
The meat costs $5.15 per pound.
Explanation:
Let's calculate the total cost for the bread.
4×2.75=$11
Now that we have the price of the bread loaves, we now remove it from the total amount spent.
$57.35-$11=$46.35
In order to find the price per pound, we must divide 46.35 by 9.
46.35÷9=$5.15 per pound
Therefore, our answer is "The meat costs $5.15 per pound."
Hope it helps! (i make things so complicated-)