49.0k views
3 votes
The cost of energy delivered to residences by electrical transmission varies from $0.070/kWh to $0.258/kWh throughout the United States; $0.110/kWh is the average value.

Required:
At this average price, calculate the cost of:

a. leaving a 40-W porch light on for two weeks while you are on vacation?
b. making a piece of dark toast in 3.00 min with a 970-W toaster
c. drying a load of clothes in 40.0 min in a 5.20 x 10^3-W dryer.

User Vitiral
by
4.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Cost = $ 1.48

Cost = $ 0.005

Cost = $ 0.38

Step-by-step explanation:

given data

electrical transmission varies = $0.070/kWh to $0.258/kWh

average value = $0.110/kWh

solution

when leaving a 40-W porch light on for two weeks while you are on vacation so cost will be

first we get here energy consumed that is express as

E = Pt .................1

here E is Energy Consumed and Power Delivered is P and t is time

so power is here 0.04 KW and t = 2 week = 336 hour

so

put value in 1 we get

E = 0.04 × 336

E = 13.44 KWh

so cost will be as

Cost = E × Unit Price .............2

put here value and we get

Cost = 13.44 × 0.11

Cost = $ 1.48

and

when you making a piece of dark toast in 3.00 min with a 970-W toaster

so energy consumed will be by equation 1 we get

E = Pt

power is = 0.97 KW and time = 3 min = 0.05 hour

put value in equation 1 for energy consume

E = 0.97 × 0.05 h

E = 0.0485 KWh

and we get cost by w\put value in equation 2 that will be

cost = E × Unit Price

cost = 0.0485 × 0.11

Cost = $ 0.005

and

when drying a load of clothes in 40.0 min in a 5.20 x 10^3-W dryer

from equation 1 we get energy consume

E = Pt

Power Delivered = 5.203 KW and time = 40 min = 0.67 hour

E = 5.203 × 0.67

E = 3.47 KWh

and

cost will by put value in equation 2

Cost = E × Unit Price

Cost = 3.47 × 0.11

Cost = $ 0.38

User Alan Kazbekov
by
5.3k points