42.3k views
3 votes
Can someone please help me it was my last question I really need help please help me

Can someone please help me it was my last question I really need help please help-example-1
User Gary Ong
by
7.6k points

1 Answer

3 votes

Really ? ?

Price per inch has the units of "price/inch". See that ? It comes from dividing 'price' by 'inches'.

Price = $7.56

Inches = don't know;

... but we know it's 7 feet, and every foot has 12 inches in it

... so there are (7 x 12) = 84 inches of ribbon.

Price per inch = ($7.56) / (84 inches)

Prince per inch = (7.56/84) (dollars/inch)

Now, YOU go ahead and do the division to get the final answer.

User Jamilet
by
7.2k points