Answer: 10.2%
Step-by-step explanation:
The formula to solve this question will be: Re =D1/P0(1 - float) + g
where,
D1 = $2.00
P0 = $40
Float = 4% = 4/100 = 0.04
g = 5% = 5/100 = 0.05
We will then solve Myers' cost of new external equity by slotting the values into the formula written. This will now be:
Re =D1/P0(1 - float) + g
= 2/40(1 - 0.04) + 0.05
= 2/(40 × 0.96) + 0.05
= 2/38.4 + 0.05
= 0.052 + 0.05
= 0.1020
= 10.2%
Myers' cost of new external equity will be 10.2%