76.1k views
13 votes
A certain brand of crackers costs $2.89 for 12.4 ounces.

What is the unit rate?

Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.

2 Answers

9 votes

Answer:

0.23

Step-by-step explanation:1.04 k12 orva quiz

User Pavelbere
by
5.3k points
2 votes

Answer:

the unit rate is $0.23 per ounce.

Explain:

to fine the unit rate, you have to take the price and divide it by the weight, or whatever the other thing is.

so you would take 2.89 divided by 12.4. after dividing, you would get 0.2

User Szajmon
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.