203k views
5 votes
A top costs £48 in a sale after a 20% reduction. What is the original cost of the top before the sale?

User Katisha
by
6.9k points

2 Answers

1 vote

Answer:

£57.60

Explanation:

find 20% of £48, which is £9.60

then add that to £48, which will give you the answer of £57.60

User Vasco
by
7.3k points
1 vote

Answer:

£60

Explanation:

Let the original cost be x.

x × (1 - 20%) = 48

0.8x = 48

x = 48/0.8

x = 60

The original cost was £60 before the sale.

User Palak Darji
by
6.7k points