Answer:
= 169 cm
Step-by-step explanation:
Mass 1 = 45 kg => Force = 450 N
Mass 2 = 29 kg => Force = 290 N
According to principle of moments:
=>

Where
= 450 N,
= 109 cm and
= 290 N
=> (450)(109) = 290

=> 49050 = 290

Dividing both sides by 290
=>
= 169 cm