92.9k views
0 votes
You buy a 33-pound bag of flour for $9 or you can buy a 1- pound bag for $0.39. Compare the per pound cost for the large and small bag. How much is the pounds per dollars

User Romor
by
6.7k points

1 Answer

0 votes

Answer:

see below

Explanation:

9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb

.39 / 1 lbs = .39 per lb

The large bag is less expensive

User Shotmeinthehead
by
7.7k points