135k views
4 votes
You buy a 33-pound bag of flour for $9 or you can buy a 1- pound bag for $0.39. Compare the per pound cost for the large and small bag. How much is the pounds per dollar

2 Answers

1 vote

Explanation:

33lb bag = $9.00

1lb = $0.39

$9.00 bag per pound is $.0.27 per pound

If I bought 33, 1 pound bags it would cost $12.87

cheaper by $ 3.87 to buy the 9lb bag.

User Jake Bathman
by
4.6k points
0 votes

Answer:

see below

Explanation:

9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb

.39 / 1 lbs = .39 per lb

The large bag is less expensive

User Takatoshi Kondo
by
4.5k points