Explanation:
33lb bag = $9.00
1lb = $0.39
$9.00 bag per pound is $.0.27 per pound
If I bought 33, 1 pound bags it would cost $12.87
cheaper by $ 3.87 to buy the 9lb bag.
Answer:
see below
9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb
.39 / 1 lbs = .39 per lb
The large bag is less expensive
5.1m questions
6.7m answers