172k views
3 votes
HELP! 10 points rewarded, plus, best answer gets BAINLIEST!!

HELP! 10 points rewarded, plus, best answer gets BAINLIEST!!-example-1
User Ivanhercaz
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

4.08 grams

Step-by-step explanation:

Essentially, we're looking for the mass of HCl that "matches" 3.26 grams of magnesium hydroxide.

First, convert 3.26 grams of
Mg(OH)_2 into moles by dividing by the molar mass. The molar mass of
Mg(OH)_2 is 24.3 + 16 * 2 + 1 * 2 = 58.3 g/mol. So, 3.26 grams is equal to:

3.26 g ÷ 58.3 g/mol = 0.0559 mol
Mg(OH)_2

Notice that from the chemical equation, magnesium hydroxide and hydrochloric acid (HCl) have a ratio of 1 to 2. In other words, for every 0.0559 moles of
Mg(OH)_2, there are 0.0559 * 2 = 0.112 moles of HCl.

Finally, convert moles of HCl to grams by multiplying 0.112 by the molar mass, which is 1 + 35.45 = 36.45 g/mol:

0.112 mol HCl * 36.45 g/mol = 4.08 g HCl

The answer is thus 4.08 grams.

~ an aesthetics lover

User Nfw
by
6.9k points