58.6k views
2 votes
you can buy a 47 pound bag of flour for $11 or you can buy a 1 pound bag of flour for $0.45. Compare the per pound cost for the large and small bags.​

2 Answers

5 votes

Answer:

First, let's find the unit price.

$11 ÷ 47 = $0.23 per pound.

$0.45 ÷ 1 = $0.45 per pound.

As you can see here, the 1 pound bag(smaller bag) clearly costs more per pound. The 47 pound bag(larger bag) costs less.

We can also put the values on a number line to compare.

$0.23 $0.45

(larger bag) (smaller bag)

<-|---------o---------------------o---------|------------------------------------------|->

$0 $0.50 $1

As you can see, the larger bag is closer to zero.

Hence, the larger bag is the better buy.

Hope this helped!

-Emma

User Hamed Hajiloo
by
5.2k points
5 votes

Answer:

Explanation:

$11/ 47 pound = $0.234 for 1 pound

the cost of buying 47 pound for 11 dollars is cheaper than to buy individual 1 pound bag for 0.45.

User Gianni Spear
by
5.3k points