Answer:
First, let's find the unit price.
$11 ÷ 47 = $0.23 per pound.
$0.45 ÷ 1 = $0.45 per pound.
As you can see here, the 1 pound bag(smaller bag) clearly costs more per pound. The 47 pound bag(larger bag) costs less.
We can also put the values on a number line to compare.
$0.23 $0.45
(larger bag) (smaller bag)
<-|---------o---------------------o---------|------------------------------------------|->
$0 $0.50 $1
As you can see, the larger bag is closer to zero.
Hence, the larger bag is the better buy.
Hope this helped!
-Emma