133k views
3 votes
About 3% of the population has a particular genetic mutation. 600 people are randomly selected.

Find the standard deviation for the number of people with the genetic mutation in such groups of 600. Round your answer to three decimal places

User Van Ng
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Standard deviation for the number of people with the genetic mutation = 4.178

Explanation:

Explanation:-

Given random sample size 'n' =600

proportion of the Population 'p'=3% or 0.03

Let 'X' be the random variable in binomial distribution

Mean of the binomial distribution

μ = n p

= 600 X 0.03

= 18

Mean of the binomial distribution ' μ ' =18

Standard deviation of the binomial distribution

σ =
√(npq) = √(600 X 0.03 X 0.97) = √(17.46) = 4.178

Conclusion:-

Standard deviation for the number of people with the genetic mutation = 4.178

User James Greig
by
7.0k points