Answer:
b) 0.0608
Explanation:
As it is mentioned that the next two days i.e 24 hours, the probability of the rain is uniformly distributed
Therefore the rain probability is

where,
T = Length of the time interval
Plus, as we know that rain is independent
So let us assume the rain between the 8: 40 AM and 2: 35 PM on single day is P1 and the time interval is 5 hours 55 minutes
i.e
= 5.91666 hours long.
So, P1 should be

= 0.2465
Now we assume the probability of rain on day 2 is P2
So it would be same i.e 0.2465
Since these events are independent
So, the total probability is

= 0.0608
Hence, the b option is correct