Answer:
37.7
_______
NOT 37
Explanation:
v = · · ·
v = · · · 37.7
Volume of a cone = 1/3πr²h
h = height
r = radius
r = 3cm h = 4cm
Volume = 1/3π(3)²(4)
= 36 × 1/3π
= 12π
= 36.69cm³
= 37cm³ to the nearest tenth
Hope this helps
7.6m questions
10.2m answers