196k views
2 votes
Researchers are conducting a study in an attempt to establish a linear relationship between the number of online music video views and the number of guitar sales. A computer output for regression is shown and is based on a sample of seven observations.

Predictor Coeff St. Dev t Ratio p-Value
Constant 7.85671094 1.316226455 5.969118 0.001889
Music Video Views 0.094781123 0.027926367 3.393965 0.019378

What represents the 99% confidence interval for the slope of the regression line?

User WesR
by
6.6k points

1 Answer

0 votes

Answer:


0.094781123 - 4.032* 0.027926367 =-0.0178180


0.094781123 + 4.032* 0.027926367 =-0.2073802

Explanation:

For this case we have the following output:

Predictor Coeff St. Dev t Ratio p-Value

Constant 7.85671094 1.316226455 5.969118 0.001889

Music Video Views 0.094781123 0.027926367 3.393965 0.019378

For this case the slope of the regression we have:


\hat b = 0.094781123

We assume that the standard error is:


SE_b = 0.027926367

The confidence interval would be given by:


\hat b \pm t_(n-2) SE_b

The degrees of freedom are given by:


df= 7-2=5

And the critical value using a significance level of
\alpha=0.01 is:


t_(\alpha/2) = 4.032

And replacing we got;


0.094781123 - 4.032* 0.027926367 =-0.0178180


0.094781123 + 4.032* 0.027926367 =-0.2073802

User ENca
by
7.0k points