Answer:


The correct option is
(c) 2.1%
Therefore, with a sample size of 2,222, the researcher can be 95% confident that the obtained sample proportion will differ from the true proportion (p) by no more than 2.1%
Explanation:
The obtained sample proportion will differ from the true proportion (p) by

It is known as standard error or margin of error.
Where p is the sample proportion and n is the sample size.
Since we are not given p then we would assume
p = 0.50
That would maximize the error just to be on the safe side.
The z-score corresponding to 95% confidence level is given by
Level of significance = 1 - 0.95 = 0.05/2 = 0.025
From the z-table, the z-score corresponding to probability of 0.025 is
z-score = 1.96
So the error is


So the correct option is
(c) 2.1%
Therefore, with a sample size of 2,222, the researcher can be 95% confident that the obtained sample proportion will differ from the true proportion (p) by no more than 2.1%